Kolejna próba powołania Rzecznika Praw Obywatelskich

Kolejna próba powołania Rzecznika Praw Obywatelskich

Powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich (druki nr 1223, 1224, 1235).
Powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich (druki nr 1223, 1224, 1235).
Podczas wtorkowego posiedzenia, Sejm po raz piąty rozpatrywał kandydatury na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. O ostatnim toczącym się w tej sprawie głosowaniu pisaliśmy tutaj. Tym razem kandydaci to Lidia Staroń i Marcin Wiącek.
Uzasadnieniem wyboru Lidii Staroń, zgłoszonej przez PiS, miało być przede wszystkim bogate doświadczenie zawodowe. Wskazywano m.in. na jej zaangażowanie w walkę o przepisy zapewniające realną ochronę przed lichwą, członkostwo w wielu sejmowych komisjach oraz aktywność w zakresie przywrócenia do polskiego systemu prawnego instytucji skargi nadzwyczajnej.
Z kolei kandydatura Marcina Wiącka, popieranego przez opozycję, motywowana była jego wiedzą i doświadczeniem z zakresu nauk prawnych, w szczególności dotyczących prawa konstytucyjnego i praw człowieka.  Opisywano jego wielokrotną współpracę z instytucjami publicznymi, m.in. Kancelarią Prezydenta RP oraz Krajową Radą Sądownictwa, a także wskazywano na to, iż nie był zaangażowany politycznie.
Podczas debaty Katarzyna Ueberhan (Lewica) wskazała, iż 72 000 spraw, w których w zeszłym roku interweniował RPO i jego biuro, to „72 000 powodów, dla których potrzebujemy Rzecznika Praw Obywatelskich dziś”.  Z kolei Tomasz Zimoch (Polska 2050) zaznaczył, iż podczas posiedzenia Komisji Sprawiedliwości „Lidia Staroń nie odpowiedziała właściwie na żadne pytania posłów”.
Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała o pozytywne rozpatrzenie kandydatury Lidii Staroń i odrzucenie kandydatury Marcina Wiącka.
W głosowaniu w sprawie powołania RPO Sejm przychylił się do opinii komisji i z 445 głosujących posłów, 232 opowiedziało się za kandydatką PiS, a 222 za jej kontrkandydatem. Dwóch posłów zagłosowało przeciwko każdemu z pretendentów.
notion image
W piątek, w Senacie odbyło się głosowanie nad decyzją Sejmu. 45 senatorów głosowało za powołaniem Lidii Staroń na stanowisko, 51 było przeciwnych, 3 osoby wstrzymały się od głosu. Ostatecznie, nie wyrażono zgody na wybranie kandydatki. Oznacza to, iż wciąż pozostajemy bez Rzecznika Praw Obywatelskich.
notion image
notion image
Dodatkowe linki i materiały
notion image