Regulacje dotyczące hulajnóg elektrycznych
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.
Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa pieszych poprzez uregulowanie statusu prawnego urządzeń napędzanych elektrycznie oraz innych wymienionych w tekście ustawy. W szczególności chodzi o hulajnogi elektryczne, których użytkownicy bywają uczestnikami wypadków. Do tej pory korzystanie z nich było głównie oparte na ogólnych zasadach ruchu drogowego i regulaminach wewnętrznych. Co się zmieni?
Oto najważniejsze punkty:
  • Zmiany w ograniczeniu prędkości: poruszający się hulajnogami elektrycznymi po pasach dla rowerów lub drogach rowerowych nie mogą przekraczać 20 km/h.
  • Osoby, które nie ukończyły 18 lat, będą musiały mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci do lat 10, będą mogły jeździć taką hulajnogą/deskorolką tylko w strefie zamieszkania.
  • Nakazane będzie zwalnianie na chodniku do prędkości pieszego, wybieranie ścieżek rowerowych gdy są one dostępne, a kierujący będzie zobligowany do szczególnej uwagi.
  • Określono wysokości mandatów za nieprzestrzeganie powyższych zasad, a w związku z tym powstały nowe rodzaje wykroczeń.
  • Hulajnogi będą mogły jechać po jezdni z prędkością nie większą niż 30 km/h.
  • Ustalono wysokość mandatu za jazdę pod wpływem alkoholu - 300 do 500 zł.
Przebieg dyskusji w Sejmie:
Wskazywano głównie na trudności w egzekwowaniu przepisów oraz na problem stabilności jazdy dla niektórych hulajnóg przy wymaganej prędkości. „Trudno minąć pieszego, gdy jedzie się z prędkością pieszego” – zauważył ponadto Jakub Kulesza z Konfederacji. „Gdybym miał jechać z prędkością pieszego to poszedłbym na pieszo” – dodał.
Wynik głosowania:
Za przyjęciem nowelizacji o ruchu drogowym było 414 posłów, przeciw zagłosowało jedynie 15, a 25 wstrzymało się od głosu. Przeciwko był prawie cały klub Konfederacji (1 osoba wstrzymała się od głosu). Ustawa została uchwalona wraz z poprawkami, teraz zajmie się nią Senat.
https://lh4.googleusercontent.com/myRIT4cjELLGbdPC6FpcNwKgTvFXbHuIUHuHWXkSItd3wb0O6N-4UeG56t952O6f4QV6Sn_aUV8FzmGuZpUVFZ9JVfS5B6y4Dl9AMrBVceCJ29_fo-rmqITU8UMwWWP9-xoH0PcD
Dodatkowe linki i materiały